x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Blog Arama

Çoban Çantası

Çoban Çantası

Latince adı ‘Capsella bursa pastoris' olan Çobançantası, turpgiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz havzasıdır. Ülkemizde Ege, Trakya, Akdeniz ve Anadolu bölgesinde yetişir. Kalp şeklindeki meyve kapsülleri çobançantasını andırdığı için bu isimle anılır. Gövdesindeki yaprakları küçücük ve ok biçimlidir. Kuraklığa, soğuğa dayanıklılığıyla bilinen tek yıllık otsu yabani bir bitkidir. Diğer isimleri Cıngıldak otu, Çoban kesesi, Çoban torbası ve Kuşkuş otudur.

Devamını Oku
23.05.2018
Civan Perçemi

Civan Perçemi

Civanperçemi, Latincede bin bir yaprak anlamına gelen “Achillea Millefolium” olarak adlandırılan bir papatyagiller familyasındandır. 80 farklı türü bulunan Civanperçemi, Haziran ayından Kasım ayına kadar beyazımsı, pembe ve kırmızıya çalan çiçekler açan çokyıllık bir bitkidir.  Civanperçemi’nin anavatanı Kuzey Yarım Küre’dir.  

Devamını Oku
22.05.2018
Cinnema

Cinnema

Latince adı ‘Gymnema sylvestre’’dir. Eskiden zambakgiller familyasından sayılan Cinnema, sonra kendi adıyla anılan familya grubuna katılmıştır. Anavatanı Orta ve Güney Hindistan’ın tropikal ormanlarıdır. Hintçe adı Gurmar’dır.Ülkemizde Akdeniz ve Anadolu’da yetişen çokyıllık bir sarmaşık ağaçtır. Yaprakları kalp şeklinde, uca doğru hafif sivrice baştan uca kadar yay gibi uzanır, üst kısmı benekli, dikenli, alt kısmı dikenli, yeşil renkli derimsidir.

Devamını Oku
22.05.2018
Ceviz Yaprağı

Ceviz Yaprağı

Latince adı ‘Juglans Regia’ olan Ceviz, cevizgiller familyasındandır. Bazı kaynaklara göre cevizin anavatanı İran’ın Ghilan bölgesi olarak gösterilirken bazı kaynaklarda Çin’dir. Ülkemizde Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde ceviz yetiştiriciliği yapılır. Kışın yapraklarını döken, yapraklarından önce açan çiçekleriyle bilinen uzun ömürlü bir bitkidir.  Gösterişli gövdesiyle, heybetli görünümüyle başka hiçbir ağaca benzemeyen Ceviz ağacının tüysü yaprakçıkları keskin kokusuyla insanın nefesinde ferahlık yaratır.

Devamını Oku
22.05.2018
Ceviz Kabuğu

Ceviz Kabuğu

Latince adı ‘Juglans Regia’ olan Ceviz, cevizgiller familyasındandır. Bazı kaynaklara göre cevizin anavatanı İran’ın Ghilan bölgesi olarak gösterilirken bazı kaynaklarda Çin’dir. Ülkemizde Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde ceviz yetiştiriciliği yapılır. Kışın yapraklarını döken, yapraklarından önce açan çiçekleriyle bilinen uzun ömürlü bir bitkidir. Gösterişli gövdesiyle, heybetli görünümüyle başka hiçbir ağaca benzemeyen en az insanlık tarihi kadar eski olan bu ağacın leziz meyveleri çiğ yenilebildiği gibi kurutularak çerez gibi de tüketilebilir.  

Devamını Oku
22.05.2018
Böğürtlen Yaprağı

Böğürtlen Yaprağı

Latince adı ‘Rubus caesius’ olan Böğürtlen, gülgiller familyasındandır. Anavatanı Orta Günye ve Batı Avrupa’dır. Ülkemizde Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişir. Ahududu ve çilekle yakın akrabadır. 100’e yakın türünü birbirinden ayırt etmek çok güçtür.

Devamını Oku
22.05.2018
Böğürtlen Kökü

Böğürtlen Kökü

Latince adı ‘Rubus caesius’ olan Böğürtlen, gülgiller familyasındandır. Anavatanı Orta Güney ve Batı Avrupa’dır. Ülkemizde Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişir. Ahududu ve çilekle yakın akrabadır. 100’e yakın türünü birbirinden ayırt etmek çok güçtür. Gövdeleri ve dalları dört köşeli çokyıllık bir dikenli bitkidir.  Haziran ve Temmuz aylarında beyaz, pembe ya da kırmızı renkte şemsiyemsi salkımlar halinde çiçekler açar.  

Devamını Oku
22.05.2018
Bilye Kekik

Bilye Kekik

Latince adı ‘Thymus vulgaris’ olan Bilye kekik, ballıbabagiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz’dir. Ülkemizde Güney Batı Anadolu bölgesinde yaygın olarak yetişir. Kekiğin geniş yapraklı, naneyi andıran türüdür. Çiçekleri bilyeyi andırdığından bu adı almıştır. Kuvvetli kokulu, çokyıllık otsu bir bitkidir.  Keskin kokusuyla Bilye kekik bir bitki familyası olmaktan çok daha fazlasıdır.

Devamını Oku
22.05.2018
Biberiye

Biberiye

Biberiye, Latincede deniz nemi anlamına gelen “Rosmarinus Officinalis” olarak adlandırılan  ballıbabagiller familyasındandır. Adından da anlaşılacağı üzere özellikle denize kıyısı olan bölgelerde yetişmektedir. Kışın yapraklarını dökmeyen soluk mavi renkli çiçekleri olan çokyıllık bir bitkidir.   Biberiye’nin anavatanı Akdeniz ülkeleridir.

Devamını Oku
22.05.2018
Basur Otu

Basur Otu

Latince adı ‘Ranunculus ficaria’ olan Basur otu, düğünçiçeğigiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz’dir. Ülkemizde Kuzey, Batı ve Güney Anadolu’da yaygın olarak yetişir. Parlak sarıçiçekleriyle tanınır. Kalp biçiminde yaprakları bulunan, kökü etli olan çokyıllık otsu bir bitkidir. 

Devamını Oku
22.05.2018
Barut Ağacı Kabuğu

Barut Ağacı Kabuğu

Latince adı ‘Rhamnus frangula’ olan Barut ağacı, cehrigiller familyasındandır. Kışın yapraklarını döken, çalı görünümlü çokyıllık bir bitkidir. Kerestesinden barut yapıldığı için bu ismi almıştır. Erkek Akdiken adıyla da bilinir. Avrupa, Kuzeybatı, Asya ve Kuzey Amerika’da yetişir. Ülkemizde ise Kuzey ve orta Anadolu’da bulunur.

Devamını Oku
22.05.2018
Ballı Baba

Ballı Baba

Latincede adı “Lamium Album” olarak adlandırılan Ballıbaba, ballıbabagiller familyasındandır. Anavatanı Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’dır. Ülkemizde Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Kars, Erzurum, Ağrı, Mersin ve Hakkari illerimizde doğal olarak yetişir. Çok sayıda türü bulunur. Ülkemizde yirmi yedi farklı türü yetişmektedir. Mayıs başından Ağustos sonuna kadar altın sarısı, eflatun, beyaz renklerde çiçekleri olan tek yıllık ya da iki yıllık otsu bir bitkidir. 

Devamını Oku
22.05.2018
Ayva Yaprağı

Ayva Yaprağı

A Harfi Başlayan Bitkiler

Latince adı ‘Cydonia oblonga’ olan Ayva, gülgiller familyasındandır. Kumlu-tınlı, sıcak ve geçirgen topraklarda yetişir. Yunanistan ve Avrupa’ya, Milattan önce 650 yılında Anadolu’dan geçtiği düşünülmektedir. Avustralya dışında hemen her ülkede yetiştirilmektedir. Ayva üretiminde Türkiye dünyada birinci sırada yer alır.

Devamını Oku
22.05.2018
Ayrık Otu

Ayrık Otu

A Harfi Başlayan Bitkiler

Latince adı ‘Agropyron repens’ olan Ayrık otu, buğdaygiller familyasındandır. Anavatanı, Kuzey yarımküre ve Anadolu’dur. Yabani olarak boş tarlalar ve yol kenarlarında yetişir. Yaprakları yeşil renkli, uzun, ince ve yassı olan çokyıllık bir bitkidir. Çiçekleri bir başak görünümünde gövdenin üst kısmında toplanmıştır. Meyvesi uzun ve sarımsı renktedir. Sarımtırak beyaz renkteki kökleri ilkbahar ve sonbaharda toplanarak kurutulur. 

Devamını Oku
18.05.2018
Aynısafa

Aynısafa

A Harfi Başlayan Bitkiler

Latince adı ‘Calendula officinalis’tir. Tohum bağlayan çiçeklerin uygun şekilde koparılmasından sonra bitkinin yeniden çiçek vermesinden dolayı, bu bitkiye Latince ayın ilk günü anlamına gelen Calendula ismi verilmiştir. Turuncu renkli çiçekleri sebebiyle Portakal Nergisi olarak da bilinir. Ancak Nergis bitkisiyle herhangi bir yakınlığı yoktur. Papatyagiller familyasındandır. Ilıman iklimin hüküm sürdüğü hemen her coğrafyada yetişen, tek yıllık, otsu bir bitkidir.  

Devamını Oku
18.05.2018
Avokado Yaprağı

Avokado Yaprağı

A Harfi Başlayan Bitkiler

Latince adı ‘Persea americana’ olan avokado, defnegiller familyasındandır. Timsah armudu ve Avukat armudu isimleriyle de bilinir. Anavatanı Meksika’dır. Tropik ve subtropik iklime uyumlu olan avokado, havanın fazla soğuk olmaması şartıyla Akdeniz iklimine sahip bölgelerde de yetiştirilebilir. 1970’lerin başında Amerika’dan deneme amaçlı olarak avokado fideleri Türkiye’ye getirilmiştir. O tarihten beri ülkemizde başarılı bir şekilde yetiştirilmektedir. Akdeniz Bölgesi ve Rize gibi donun az olduğu Doğu Karadeniz Bölgesinde Avokado, ekonomik açıdan kendisine önemli bir yer edinmiştir.

Devamını Oku
18.05.2018
At Kuyruğu

At Kuyruğu

A Harfi Başlayan Bitkiler

Latince adı, ‘Equisetum Arvense’ olan Atkuyruğu bitkisi atkuyruğugiller familyasındandır. Anavatanı Avustralya’dır. Sert ve soğuk hava koşullarına dayanaklıdır. Su kenarlarını, sulak çayırları, orman açıklarını ve balçıklı toprağı sever. Kışın yapraklarını dökmeyen çokyıllık, otsu bir bitkidir.

Devamını Oku
18.05.2018
Aslan Pençesi

Aslan Pençesi

A Harfi Başlayan Bitkiler

Aslanpençesi, gülgiller familyasından Alchemilla cinsine ait bitki türlerinin ortak adıdır. Şebnemli ve Aslanayağı adlarıyla da anılır. Türkiye’de bu cinse ait özellikle iki tür (Alchemilla arvensis ve Alchemilla vulgaris) Kuzey, Güney ve Batı Anadolu’da yaygın olarak yetişir. Afrika, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın bir kısmında 1000 farklı türüne rastlanmıştır. Bu bitki daha çok dağlık bölgeler ve nemli çayırlarda yetişir.

Devamını Oku
18.05.2018
Anason

Anason

A Harfi Başlayan Bitkiler

Latince ismi “Pimpinella anisum” olan Anason, maydanozgiller familyasındandır. Anavatanı Doğu Akdeniz’dir. Mısır, Yunanistan, Girit ve Asya’nın bazı bölgelerine özgü bir bitkidir. Türkiye’de Ege, Marmara ve Güney Anadolu’da yetişmektedir. Bu tek yıllık otsu bitkinin gövdesi dik, silindir biçiminde, içi boş ve tüylüdür. Çiçekleri beyaz renkli, şemsiye şeklinde kümeler halindedir. Meyveleri ise küçük, armut şeklinde, yeşilimsi sarı renkte, üzeri tüylü yapıdadır. Geçmişi 4000 yıl öncesine kadar dayanan anasonun kullanımı ilk olarak Eski Mısır’da başlamıştır. Anason meyvesinin içerdiği esans keşfedilir keşfedilmez parfüm imalatının vazgeçilmezi olmuştur. O ayırt edici, kalıcı ve güzel kokusuyla herhangi bir bitkiden daha fazlasıdır. Anason alkollü içeceklere, yemeklere, ete farklı tat vermek ve sabun yapımı ile parfümlere kalıcı, güzel koku vermek için asırlardır kullanılarak rüştünü ispat etmiştir.

Devamını Oku
18.05.2018
Altın Otu

Altın Otu

A Harfi Başlayan Bitkiler

Latince ismi ‘Helichrysum Arenarium’ olan Altın otu, altın sarısı renginden dolayı bu adı almıştır. Halk arasında değişik isimlerle de anılır: Altın çiçek, Ölmez Çiçek, Güneş Çiçeği, Arı Çiçeği… Anavatanı Avrupa’dır. Ülkemizde Doğu Anadolu’da yetişir. 17 farklı türü bulunur. Daha çok kayalık alanları seven Altın Otu çokyıllık otsu bir bitkidir. Göz alıcı güzellikte minik sarıçiçekler açar.

Devamını Oku
18.05.2018
Alıç

Alıç

A Harfi Başlayan Bitkiler

Latince ismi ‘Crataegus monogyna’ olan Alıç, ormanlık alanlarda, çalılıklarda ya da dereye bakan dik yamaçlarda yetişen dikenli bir ağaçtır. Gülgiller familyasından olmasına rağmen Alıç’ın minik, pembe beyaz renkteki çiçeği gül gibi değildir. Hem Avrupa’da hem de Anadolu’da oldukça yaygın bir bitkidir. Sadece Türkiye’de yetişen 20 türü vardır. Beyazdiken, Edran, Geviş, Ekşi Muşmula, Yemişen olarak da bilinir.

Devamını Oku
18.05.2018
Akdiken

Akdiken

A Harfi Başlayan Bitkiler

Latince adı “Rhamnus Cathartica” olan Akdiken adını bahar mevsiminde açtığı çiçeklerden ve dikenlerinden almıştır. Cehrigiller familyasındandır. 150 çeşit türü vardır. Anayurdu Güney Avrupa ve Anadolu’dur. Kuzey Anadolu bölgesinin dağlık yerlerinde yabanisi yetiştiği gibi park ve bahçelerde süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. Ülkemizde yaygın olarak yetiştiği yerler Bolu ve Trabzon’dur.

Devamını Oku
16.02.2018
Adaçayı

Adaçayı

A Harfi Başlayan Bitkiler

Latince adı ‘Salvia Officinalis’ olan Adaçayı, ballıbabagiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz ve Ege’dir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede doğal koşullarda yaygın olarak yetişir. Bazı yörelerde ‘Acı Elma Otu’ ve ‘Dişotu’ adlarıyla da bilinir. Griye çalan yeşil renkte yapraklarının aromalı kokusuyla ünlü, mor, mavi, pembe ya da eflatun renkli çiçekler açan çokyıllık çalı görünümlü bir bitkidir.

Devamını Oku
15.02.2018
Arifoğlu Bitkisel Sabunlar: Doğal Güzelliğin Sırrı

Arifoğlu Bitkisel Sabunlar: Doğal Güzelliğin Sırrı

Arifoğlu, Türkiye'de bitkisel ürünler denince akla ilk gelen markalardan biridir. 1944 yılında kurulan firma, bitkisel ürünler alanında yılların tecrübesine sahip olup, kaliteli ve doğal ürünler sunmaktadır.

Devamını Oku
20.05.2024
Arifoğlu Şampuanları: Saçınıza Doğal Bakımın Zarif Dokunuşu

Arifoğlu Şampuanları: Saçınıza Doğal Bakımın Zarif Dokunuşu

Saç bakımında doğal içeriklerin önemi gün geçtikçe artıyor. Arifoğlu markası, saçlarınızı doğanın sağladığı zengin içeriklerle besleyen ve koruyan özel formüle edilmiş şampuanlar sunuyor.

Devamını Oku
13.05.2024
Doğallıkla Lezzeti Buluşturan Zenginliktir Arifoğlu Baharat Çeşitleri

Doğallıkla Lezzeti Buluşturan Zenginliktir Arifoğlu Baharat Çeşitleri

BAHARAT

Türkiye'nin seçkin baharat markalarından biri olan Arifoğlu, uzun yıllara dayanan deneyimi ve kaliteli ürünleriyle mutfakları renklendiriyor.

Devamını Oku
10.05.2024
Arifoğlu Vücut Nemlendiricileri Doğal İçeriklerle Cildinizi Derinlemesine Besler

Arifoğlu Vücut Nemlendiricileri Doğal İçeriklerle Cildinizi Derinlemesine Besler

Cilt, vücudumuzun en büyük organıdır ve sağlıklı ve nemli tutulması önemlidir. Arifoğlu markası, doğal içeriklerle zenginleştirilmiş özel formüllerle cildinizi derinlemesine besleyen ve nemlendiren vücut nemlendiricileri sunar.

Devamını Oku
03.05.2024
Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır

Üzerlik Tohumu Nasıl Kullanılır

Üzerlik tohumu , Latince adıyla Nigella sativa, genellikle Orta Doğu ve Güney Asya'da yetişen bir bitki türüdür. Aynı zamanda siyah çörek otu veya siyah kimyon olarak da bilinir.

Devamını Oku
26.04.2024
Propolis Nedir?

Propolis Nedir?

Propolis, arıların bitkilerden topladıkları reçinemsi bir maddedir ve arılar tarafından kovanın iç yapısını korumak için kullanılır. Arılar, reçineleri ağaçlardan veya bitkilerin tomurcuklarından toplarlar ve bu reçineleri özelleştirerek propolise dönüştürürler.

Devamını Oku
24.04.2024
Aslan Pençesi Bitkisinin Özellikleri, Faydaları ve Kullanımları

Aslan Pençesi Bitkisinin Özellikleri, Faydaları ve Kullanımları

A Harfi Başlayan Bitkiler

Aslan pençesi, Latince adıyla Uncaria, tropik bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Aslan pençesi, Asya ve Güney Amerika'nın yağmur ormanlarında özellikle bol miktarda bulunur.

Devamını Oku
19.04.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.