x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Blog Arama

Zeytin Yaprağı

Zeytin Yaprağı

Latince adı ‘Olea Europea’ olan Zeytin, zeytingiller familyasındandır. İlk olarak Yunanistan'ın Santorini Adası'nda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Zeytin Ağacı kuzeyde, Anadolu üzerinden Yunanistan, İtalya ve İspanya'ya; güneyde, Mısır üzerinden Kuzey Afrika'ya yayılmıştır. 16. yüzyılda Kuzey Amerika ve Latin Amerika ile birlikte Çin'e ve Japonya'ya kadar ulaşmıştır.  Ülkemizde Ege, Marmara, Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak zeytin yetiştiriciliği yapılır. Her dem yemyeşil yapraklarıyla çalı görünümünde uzun ömürlülüğüyle bilinen bir bodur ağaç türüdür.   

Devamını Oku
24.05.2018
Zencefil

Zencefil

Latince adı ‘Zingiber Officinale’ olan Zencefil, zencefilgiller familyasındandır. Anavatanı Asya’nın tropik bölgeleridir. Başta Çin olmak üzere Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya’da yetişir. Zencefil bitkisi toprak altında köklerinde dallanmış şekilde yumrulara sahiptir. Bitkinin adı zencefil ‘boynuz şeklinde’ anlamına gelen kelimeyi çağrıştırdığı için Sanskritçe’den türemiş olduğu düşünülür. Mavi-yeşil renkli çiçekleri olan çokyıllık bir bitkidir.  Zencefil bir bitki familyası olmaktan çok daha fazlasıdır.

Devamını Oku
24.05.2018
Zahter

Zahter

Latince adı ‘Thymbra Spicata’ olan Zahter, ballıbabagiller familyasındandır. Anavatanı Doğu Akdeniz ve Karadeniz’dir. Ülkemizde hemen hemen her yerde yetişmekle birlikte Gaziantep ve Antakya yöresinin Zahter’i meşhurdur. Kekiğe benzerliğiyle tanınır. Keskin kokusu ve hafif acımsı bir tadı vardır. Temmuz ve Ağustos aylarında pembe renkli çiçekler açan çalı görünümünde bir bitkidir.    Zahter bir bitki familyasından daha fazlasıdır. Farklı aroması ve kokusuyla yemeklere ayrı bir lezzet kattığı gibi bir kâseye konulup zeytinyağına banılarak da tüketilebilir. Hemen her türlü et yemeğini aromasıyla zenginleştirir.  

Devamını Oku
24.05.2018
Doğanın Şifalı Baharatı Zerdeçalın Kullanım Alanları ve Sağlığa Faydaları

Doğanın Şifalı Baharatı Zerdeçalın Kullanım Alanları ve Sağlığa Faydaları

Zerdeçal, curcumin adı verilen bir bileşik içeren, güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip sarı renkli bir baharattır. Binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılan bu baharat, sağlık açısından birçok fayda sunar.

Devamını Oku
29.12.2023
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.