x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Blog Arama

Yoğurt Otu

Yoğurt Otu

Latince adı ‘Galium aparine’ olan Yoğurtotu,  kökboyasıgiller familyasındandır. ‘Galium’ kelimesi ‘gala’ kelimesinden türemiştir. Süt anlamına gelir. Yoğurtotu eskiden peynir yapımında kullanıldığından bu adı almıştır. 300 alt türü bulunur. Anavatanı Avrupa ve Asya’dır. Ülkemizde Ankara, Adana, Antalya, Bolu ve Çanakkale’de yaygın olarak yetişir. Bu çok yıllık otsu bitkinin sapları uzun ve çiçekleri salkım şeklinde, yeşil-beyaz renklidir.   

Devamını Oku
24.05.2018
Yeşil Yulaf

Yeşil Yulaf

Latince adı ‘Avena sativa’ olan Yeşil yulaf, bir buğdaygiller familyasındandır. Anavatanı Asya’nın batısı, Avrupa’nın doğusu olarak biliniyor. Ülkemizde Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgelerinde yaygın olarak yetişir. Otsu bir tahıl bitkisidir.    Yeşil yulafın beyaz, siyah, sarı, kırmızı ya da boz tohumlu, uzun veya kısa saplı çok çeşidi vardır. Günümüzde yeşil yulaf, arpa ve çavdardan daha çok üretilen bir tahıldır. Serin ve nemli iklimleri sever. Yeşil yulaf bol miktarda nişasta, protein, vitamin ve mineraller içerdiğinden iyi bir besin kaynağıdır. Yeşil yulaf unundan hazırlanan hamur kabarmadığından ekmek yapımında kullanılmaz.

Devamını Oku
24.05.2018
Yeşil Çay

Yeşil Çay

Latince ismi ‘Camellia sinensis’ olan Yeşil çay, çaygiller familyasındandır. Tropik ve subtropikal bölgelerde de yetiştirilmektedir. Her dem yeşil, kuvvetli ana köke sahip çokyıllık bir bitkidir. Yeşil çayın anavatanı Çin ve Japonya’dır. Ülkemizdeki anavatanı Rize ve Trabzon olarak bilinir. Yeşil çay, sıradan bir çay olmaktan çok daha fazlasıdır. İlk kullanımıyla ilgili bilgiler M.Ö 3000 yılına kadar uzanmaktadır. Bir rivayete göre dönemin Çin imparatorunun önündeki kaynayan suya tesadüfen Yeşil çay yaprağının düşmesi sonucu Yeşil çay keşfedilmiştir.  

Devamını Oku
24.05.2018
Yayla Çayı

Yayla Çayı

Latince adı ‘Sideritis’ olan Yayla çayı, ballıbabagiller familyasındandır. Anavatanı İspanya ve Türkiye’dir. Ülkemizde Akdeniz, Ege, Marmara ve Güney Anadolu’nun orman içlerinde, çalılıklarda ve dağ eteklerinde yetişir. Yaprakları Adaçayı’na çok benzerliğiyle bilinir. Ancak yapraklarının sertliğiyle hemen adaçayından ayırt edilen çokyıllık otsu bir bitkidir.    Acem arpası, Altınbaş, Boz kekik, Bozlan çayı, Düğümlü çay, Eldiven çayı, Eşek çayı, Kandil çayı, Kazdağı çayı,  Kedikuyruğu çayı, Sarıkız çayı, Sivri çay, Tosbağa çayı, Topuklu çay, Dağ çayı isimleriyle de bilinir.  

Devamını Oku
24.05.2018
Yakı Otu

Yakı Otu

Epilobiums are mostly   herbaceous   plants, either   annual   or   perennial ; a few are   subshrubs . The   leaves   are opposite or rarely whorled, [5] : 354    simple and ovate to lanceolate in shape. The   flowers   are   actinomorphic   (radially symmetrical) with four petals that may be notched. [5] [6]   These are usually smallish and pink in most species, but red, orange or yellow in a few. The   fruit   is a slender cylindrical   capsule   containing numerous   seeds   embedded in fine, soft silky fluff which disperses the seeds very effectively in the wind.

Devamını Oku
24.05.2018
Yeşil Çayın Sağlık Faydaları

Yeşil Çayın Sağlık Faydaları

Yeşil çay , binlerce yıldır Asya kültürlerinde sağlık ve zindelik kaynağı olarak kullanılan bir içecektir. Çay bitkisi olan Camellia sinensis'in yapraklarından elde edilen bu içecek, özellikle antioksidan içeriği ve birçok olumlu sağlık etkisi ile bilinir.

Devamını Oku
25.01.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.