x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Blog Arama

Lavanta

Lavanta

Lavanta, Latincede yıkamak anlamına gelen ‘lavare’ kelimesinden türemiş “Lavandula” ismiyle bilinir. Ballıbabagiller familyasındandır. Haziran ve Temmuz aylarında göz alıcı güzellikte ve ahenkli çiçekler açan yarı çalımsı çokyıllık bir bitkidir.  Lavantanın anavatanı Akdeniz ülkeleridir. Tüm Avrupa, Akdeniz ve de Ege denizi kıyılarında bol miktarda doğal koşullarda yetişir. Lavanta bir süs bitkisi olmaktan çok daha ötede bir bitkidir.

Devamını Oku
24.05.2018
Labada

Labada

L Latince adı ‘Rumeoc Patienta’ olan Labada, karabuğdaygiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz’dir. Ülkemizde hemen hemen her yerde rahatlıkla yetişir. Daha çok dağlık, ormanlık, çayırlık ve sulak yerleri sever. Haziran ve Eylül ayları arasında geniş damarları yaprak açar. Tek sap üzerinde büyüyerek yaz ortalarında kırmızı pul halinde çiçek açan otsu yıllık bir bitkidir. Bazı yörelerde Duvelik, Efelek, Avelik,  Dağ pazısı, Ilıbada, Gegeş olarak da bilinir.

Devamını Oku
24.05.2018
Türk Lokumu: Şekerli Bir Lezzetin Zarafeti

Türk Lokumu: Şekerli Bir Lezzetin Zarafeti

Türk lokumu, tarih boyunca Osmanlı İmparatorluğu'nun zengin mutfağından çıkan ve bugün dünya genelinde tanınan bir tatlıdır. Renkli, yumuşak ve şekerli dokusuyla bilinen Türk lokumu, genellikle fıstık, ceviz veya hindistancevizi gibi iç malzemelerle zenginleştirilir.  

Devamını Oku
17.01.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.