x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol

Blog Arama

Çuha Çiçeği

Çuha Çiçeği

Latince adı ‘Primulaceae’ olan Çuha Çiçeği çuha çiçeğigiller familyasındandır. Adını çuhaya (kumaşa) benzeyen yapraklarından almıştır. Anavatanı Çin’dir. 500’e yakın türü bulunmaktadır. Genelde bahçecilikte süs bitkisi olarak yetiştirilen çuha çiçeği, Avrupa ve Asya’nın güneşli çayırlarında ya da güneş gören orman altı bölgelerde yabani olarak yetişir. Anadolu’da da yaygın olan Çuha Çiçeği, yörelere göre Ayıkulağı, Tutya Çiçeği, Evvel Baharotu, Onbiray çiçeği ve Felçotu olarak da bilinir.

Devamını Oku
23.05.2018
Çoban Çökerten

Çoban Çökerten

Latince adı ‘Tribulus terrestris’ olan Çoban çökerten, kimyongiller familyasındandır.  Avustralya kökenli bir bitkidir. Asya, Avrupa ve Amerika’da yetişmektedir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak bulunur. Toprağa yatık olarak büyüyen, yaprakları merdiven gibi yeşil parçalı, taç yapraklı tek yıllık otsu bir bitkidir.    Çarık dikeni, Demir dikeni, Deve çökerten, Turnagagası, Çobaniğnesi isimleriyle de bilinir.

Devamını Oku
23.05.2018
Çoban Çantası

Çoban Çantası

Latince adı ‘Capsella bursa pastoris' olan Çobançantası, turpgiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz havzasıdır. Ülkemizde Ege, Trakya, Akdeniz ve Anadolu bölgesinde yetişir. Kalp şeklindeki meyve kapsülleri çobançantasını andırdığı için bu isimle anılır. Gövdesindeki yaprakları küçücük ve ok biçimlidir. Kuraklığa, soğuğa dayanıklılığıyla bilinen tek yıllık otsu yabani bir bitkidir. Diğer isimleri Cıngıldak otu, Çoban kesesi, Çoban torbası ve Kuşkuş otudur.

Devamını Oku
23.05.2018
Çakşır Kökü Tozu Sağlık İçin Doğal Bir Destektir

Çakşır Kökü Tozu Sağlık İçin Doğal Bir Destektir

Çakşır kökü , geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılan ve özellikle Orta Asya ve Türkiye gibi bölgelerde yaygın olarak bulunan bir bitkidir.

Devamını Oku
12.03.2024
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.