x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Zencefil
24.05.2018

Zencefil

Latince adı ‘Zingiber Officinale’ olan Zencefil, zencefilgiller familyasındandır. Anavatanı Asya’nın tropik bölgeleridir. Başta Çin olmak üzere Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya’da yetişir. Zencefil bitkisi toprak altında köklerinde dallanmış şekilde yumrulara sahiptir. Bitkinin adı zencefil ‘boynuz şeklinde’ anlamına gelen kelimeyi çağrıştırdığı için Sanskritçe’den türemiş olduğu düşünülür. Mavi-yeşil renkli çiçekleri olan çokyıllık bir bitkidir. 

Zencefil bir bitki familyası olmaktan çok daha fazlasıdır. Baharatlı aroması ve kokusuyla yemeklerde lezzet arttırıcı olarak kullanılır. Hemen her türlü et yemeğini aromasıyla zenginleştirir. Ayrıca her çeşit çorbada, omlette, patates yemeğinde, pizzada, hamur işlerinde tadını özgürce sergiler. Dünya mutfağında zencefil,zengin soslar hazırlamak, salatalara müthiş lezzet katmak için kullanılır. Ayrıca gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında zencefilden yararlanılır.  

Zencefil bitkisinden; zencefil çayı, zencefil yağı, zencefil tentürü, zencefil kremi, zencefil macunu, zencefil ekstresi, zencefil ekstraktı, zencefil sabunu, zencefil şampuanı ve tütsüsü üretilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.