x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Çoban Çantası
23.05.2018

Çoban Çantası

Latince adı ‘Capsella bursa pastoris' olan Çobançantası, turpgiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz havzasıdır. Ülkemizde Ege, Trakya, Akdeniz ve Anadolu bölgesinde yetişir. Kalp şeklindeki meyve kapsülleri çobançantasını andırdığı için bu isimle anılır. Gövdesindeki yaprakları küçücük ve ok biçimlidir. Kuraklığa, soğuğa dayanıklılığıyla bilinen tek yıllık otsu yabani bir bitkidir.

Diğer isimleri Cıngıldak otu, Çoban kesesi, Çoban torbası ve Kuşkuş otudur. İlkbahardan sonbaharın sonlarına dek beyaz renkli minik minik çiçekler açar. Çiçekleri toplu halde dalın ucunda bulunur.  Dar yaprakları, uzun, parçalı kenarları dişlidir. Kalbi andıran meyveleriyle hemen diğer bitkilerden kolayca ayırt edilebilmektedir.

Çobançantası kokusuz ve hiç de hoş olmayan acımtırak bir tada sahiptir. Buna rağmen  Anadolu’da tıpkı ıspanak yemeği gibi pişirilerek de tüketilir. 

Çobançantası bitkisinden; çobançantası çayı, çobançantası yağı, çobançantası ekstraktı, çobançantası macunu, çobançantası merhemi, çobançantası kremi, çobançantası sirkesi, çobançantası sabunu ve şampuanı üretilir.

Bitkilerle Modern Tedavi_Dr.Ahmet Toptaş_(s59)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.