x
Account
Forgot password?
REGISTER

Eyebrow Shaper - Colorless 50ml - Cares & Strengthens

Ratings & Reviews (0)
Product Code : 600 67 303
199.00
139.00
%30 Discount
Like

Out Of Stock

Notify me when its in stock
Add to List Recommend It Comment Price Alert
Manufacturer: ARİFOĞLU SPICE AND FOOD IND. TRADE. LTD. STI.

Eyebrow Shaper COLORLESS  CARE & STRENGTHENS
Herbal Oils Includes.
Castor Oil, Olive Oil, Argan Oil, Almond Oil, and Jojoba Oil

PRODUCT FUNCTION: Specially produced for eyebrows. Castor oil, olive oil, argan oil, almond oil, and jojoba oil in their content help nourish and strengthen your eyebrows while shaping them.
USAGE: Apply a small amount to your eyebrows with the help of a brush.
WARNINGS:
* Store at room temperature, closed, and protected from light.
* In case of contact with eyes, rinse with plenty of water.
*Production Date (URT), Expiry Date (SKT), and Lot No (PN) are on the packaging.
*For external use.
*Keep it in its box.
INGREDIENTS: Aqua, Ceteareth-25, Glycerin, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Phenoxyethanol, Helianthus Annus Seed Oil, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Olea Europaea Fruit Oil, Argania Spinosa Kernel Oil, Caprylyl Glycol, BHT.
HINT (Ricinus communis): Hint yağı ağacı vatanı Hindistan olmakla beraber, Akdeniz bölgesi ve iklimi uygun diğer bölgelerde yetiştirilir. Güney Doğu Anadolu sahillerinde yabanileşmiş bitkilere raslanmaktadır. Memleketimizde  Malatya, Diyarbakır ve Güney Doğu Anadolu civarlarında tarla kenarlarında yetişmektedir.
ZEYTİN (Olea Europaea): Yapraklar 4 cm’den daha kısa, meyve 15mm büyüklüğünde, alt dallar dikenlidir. Ege ve Akdeniz bölgesinde yabani olarak yetişmektedir. Oleik asit gliseritleri, fitosterol, organik asitler, rezin, tanen, A ve E vitaminleri taşımaktadır.
ARGAN (Argania spinosa): Argan yağı, Fas'a endemik olan argan ağacının çekirdeklerinden üretilen bir bitkisel yağ. Argan yağı çoğunlukla yağ asitlerinden oluşur.
ALMOND (Prunus dulcis): Badem ağacı 8m kadar yükselebilen, dikensiz, pembe veya beyaz çiçekli bir bitkidir. Soluk sarı renkli, hafif kokulu ve ceviz tadında bir sabit yağdır. Magnezyum, Omega 6, Selüloz ve E vitamini taşımaktadır.
JOJOBA (Simmondsia Chinensis): Jojoba bitkisi hiç su almadan uzun yıllar yaşayabilen bir çöl bitkisidir, her türlü toprağa uyum sağlayabilir ve stresli doğa koşullarına dayanıklı bir bitkidir. Bodur, çalımsı, mavimsi yeşil yaprakları ve üzerinde tohumları olan 150-200 yıl yaşayabilen bir bitkidir. Kıvam olarak cilt tarafından salgılanan doğal nemlendirici yağ olan ‘sebum’ a benzer. A, B1, B2, B6 ve E vitaminleri, doymamış yağ asitleri, silika, bakır, krom ve çinko içermektedir.

TO INFORM: In accordance with the relevant laws and regulations, no promotion is made regarding herbal supplement products by specifying the name of the disease or indication.
Our products are not drugs; It is a herbal supplement.
The set discounted and campaign sales prices that we apply from time to time are not valid in our stores.

Prepared by  T-Soft E-Commerce.