x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Kiraz Sapı
24.05.2018

Kiraz Sapı

Latince adı ‘Cerasus avium’ olan Kiraz, gülgiller familyasındandır. Anavatanı Hazar Denizi ve Kuzey Doğu Anadolu’dur. Ülkemizdeki anavatanı Giresun olarak bilinir. Kışın yapraklarını döken, ilkbaharda yapraklarından önce pembe ve beyaz renkte çiçekler açan çokyıllık bir bitkidir. 

Bulunduğu bölgeye ve ağacın çeşidine göre kiraz meyvesi nisan sonu ile temmuz başı arasında olgunlaşır. Kiraz, yuvarlak biçimli, etli, sulu, hafif lifli, lezzetli ve hoş aromalı bir meyvedir.Kiraz taze yenildiği gibi pastalarda, dondurmalarda ve diğer tatlı türlerinde kullanılır.

Çok çok eski tarihlerden beri insanoğlunun severek tükettiği bu meyve Yunan mitolojisinde doğum ve yenilenmeyi simgeler. Çin’de ölümsüzlüğü... Roma kralı Sezar tarafından Giresun’dan alınıp tüm dünyaya yayıldığı söylenir. O dönem Giresun’un ismi Kerasus (kiraz) imiş. Bir Çin mitosunda tanrıça Xi Wang Mu’nun her bin yılda bir kiraz bahçelerine ölümsüzlük depoladığına inanılır. Kiraz ağaçları kötü ruhlara, kara büyüye geçit vermemesiyle bilinir. Hâlâ yeni yılda Çin’de kapılara kiraz ağacı dalı asılır ve bahçelere kiraz ağacından heykeller yerleştirilir.

Kiraz sapı bitkisinden; kiraz sapı çayı, kiraz sapı kapsülü üretilir.

 

[1] Türkiye’de Bitkiler İle Tedavi_Prof.Dr.Turhan Baytop_(s271)

Kiraz Sapı Ürününe Git

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.