x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Havlıcan
24.05.2018

Havlıcan

Latince adı “Alpinia officinarum” olan Havlıcan, zencefilgiller familyasındandır. Anavatanı Hindistan, Güneydoğu Asya ve Laos'tur. Tropik iklim bitkisidir. Ülkemizde yetişmez. Kendine has kokusuyla ünlü,  güzel çiçekli, ıtırlı çokyıllık bir bitkidir. 

Kırmızıçizgili, beyaz yapraklı çiçeklerinin kokusu da en az görüntüsü kadar etkileyicidir.  Bitkinin köksapları, zencefile benzerliğiyle bilinir. Ama tadı zencefile benzemez. Daha acımtırak bir lezzettedir. Güneydoğu Asya mutfağının kültüründe önemli bir yere sahiptir. Çorbalarda, salatalarda, etli yemeklerde baharlı tadıyla lezzetini özgürce sergiler. Ortaçağ ve Avrupa mutfağında sıkça kullanılmış olan bitki bugün en çok Güneydoğu Asya ve Endonezya mutfaklarında ünlüdür. Asya yemekleri kendisine has kokusunu ve lezzetini bu bitkiye borçludur. Havlıcan bitkisi ile farklı damak tatları yaratarak karakteristik zengin soslar hazırlamak mümkündür.    

Havlıcan bitkisinden; havlıcan çayı, havlıcan yağı, havlıcan tentürü, havlıcan ekstraktı, havlıcan merhemi, havlıcan sirkesi, havlıcan sabunu ve tütsüsü üretilir.

Uygun şartlarda kurutulan havlıcan, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.