x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Tarçın Kabuğu
24.05.2018

Tarçın Kabuğu

Latince adı ‘Cinnamomum Verum’ olan Tarçın, defnegiller familyasındandır. Anavatanı Güney ve Güney Doğu Asya’dır. 100’den fazla türü bulunur. En yaygın olarak bilinenleri Çin tarçını ve Seylan tarçınıdır. Tatları, kokuları birbirine oldukça yakın olan bu iki tür arasında Seylan tarçını daha rafine ve zor bulunan bir türdür. Her dem yemyeşil, aromatik kokulu çokyıllık bir bitkidir.

Tarçın ağacının kurutulmuş kabukları kullanılır. İnsanlık tarihinin en eski baharatlarından biridir. Kuvvetli kokusu, keskin ve uzun süreli tesiriyle hemen diğer baharat türlerinden rahatlıkla ayırt edilebilir. Tatlımsı ve yakıcı lezzeti damaklarda unutulmayacak bir tat bırakır. Bu eşsiz tadıyla baharatlar arasında hatırı sayılır bir üne sahiptir. Meyveleri de tıpkı tarçın kabuğu gibi baharlı, kokulu ve lezzetlidir, tarçın kabuğu yerine kullanılabilir. Özellikle sütlü tatlılara çeşni olarak katılır. Ayrıca çikolata, kahve ve her türlü meyve soslarında, içeceklere aromatik tat katmak için yaygın olarak kullanılır. Dünya mutfağında önemli bir yere sahip olan tarçın, kuzu eti, tas kebabı gibi et yemeklerinde de harikalar yaratabilir.   

Eski Mısır’da sadece içecek ve yiyeceklere aroma katmak amacıyla değil mumyalama işleminde de kullanılmaktaydı. Tarçın’ın altından daha değerli olduğuna inanılıyordu. Ortaçağda en çok kullanılan bitkilerden biriydi. Tarçın bitkisi zenginliğin, gücün, kudretin simgesi olmuştur. Ünlü tüccar Anton Fugger 1530 yılında İmparator V.Karl’ın borç senetlerini tarçın çubuklarından oluşan bir ateşle yakmış, böylelikle kendi zenginliğini kanıtladığına inanmıştır.  

Tarçın kabuğu bitkisinden; tarçın kabuğu çayı, tarçın kabuğu yağı, tarçın kabuğu ispirtosu, tarçın kabuğu merhemi, tarçın kabuğu tentürü, tarçın kabuğu ekstraktı, tarçın kabuğu ekstresi, tarçın kabuğu esansı ve tütsüsü üretilir.

Tedavi amaçlı kullanımında mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.  

Uygun şartlarda kurutulan tarçın kabuğu, ağzı kapalı cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 2 yıldır.

[1]Türkiye’de Bitkiler İle Tedavi_Prof.Dr.Turhan Baytop_s(350-351)

Tarçın Ürününe Git

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.