x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
SHEA BUTTER NEDİR?
08.11.2022

SHEA BUTTER NEDİR?

SHEA BUTTER NEDIR?

• Shea ağacı, sayısız cilt, saç ve sağlık koşullarına hitap etme yeteneği nedeniyle kazanılan bir takma ad olan “Hayat Ağacı” olarak adlandırılmıştır. “Doğanın Saç Kremi”, Shea Yağı'nın olağanüstü nemlendirme ve yumuşatma özellikleri nedeniyle kazandığı bir takma addır.


• Shea Yağı, Shea Tree'nin meyvelerinin çekirdeklerinden elde edilir.

• Topikal olarak kullanılan Shea Yağı, cildi besleyerek berraklığını artıran ve kuruluk, lekeler, koyu lekeler, renk değişimleri, çatlaklar ve kırışıklıklar gibi sorunları gözenekleri tıkamadan çözen bir yağ olarak bilinir.

• Saçta kullanılan Shea Yağı, kökten uca nemlendirir ve besler, kuruluk ve kırılganlığa karşı korur ve kalıntı bırakmadan onarır.

• Masajlarda kullanılan Shea Butter Yağı, cilt elastikiyetini ve esnekliğini destekler, kolajen üretimini artırır ve cilt hücrelerinin yenilenmesini desteklerken dolaşımı artırır.

• Shea Yağı, cildi tahriş eden ve akneye neden olan bakterilerin ciltte kalmasını engeller, burun tıkanıklığını giderir, cildi sert çevresel etkenlerden koruyan bir bariyer oluşturur ve bakımı kolaylaştırır.

KALİTELİ SHEA YAĞI YETİŞTİRME VE HASATLAMA


Shea ağaçları, yaklaşık 500 milyonunun Senegal'den Sudan'a kadar yabani olarak yetiştiği Batı Afrika'nın Savanna bölgelerine özgüdür. Ağacın diğer bölgelerde yetiştirilmesi için girişimlerde bulunulmasına rağmen, çabalar şu ana kadar sonuçsuz kaldı. Shea Ağaçları ilk olarak 10 ila 15 yaşlarındayken büyük, yeşil, erik benzeri meyveler vermeye başlar, 20 ila 50 yaşları arasında tam taşıma potansiyeline ulaşır. 200 yıla varan bir ömre sahip olduğu bilinen ağaç, bu zamana kadar meyve vermeye devam ediyor.
Shea ağaçları, genellikle Şubat ve Mart ayları arasında, kışın sonundan ilkbaharın başlarına kadar çiçek açmaya başlar. Yeşil meyve, yaz aylarında, genellikle Haziran ve Temmuz ayları arasında kahverengi bir renge olgunlaşır. Bu dönemden başlayarak ve Sonbahara girerken, genellikle Eylül ayında Shea meyveleri yere düşmeye başlar. Bu, hasat zamanı boyunca doğal, elle toplama toplama sistemine izin verir. Fıstıkların %30'u çimlenmek ve toprağa besin katkısı sağlamak için yerde kalır. Bir Shea ağacı, %42-48 yağ (tereyağı) içeren 3-4 kg kuru çekirdek üretecek olan 15-20 kg taze Shea meyvesi verebilir.

Olgunlaşmamış Shea meyveleri, Pulp olarak da bilinen etli Mesocarp'ı koruyan Epicarp olarak bilinen açık yeşil bir dışa sahiptir. Çoğu Shea meyvesi bir veya iki Çekirdek içerir, ancak bazılarında en fazla üç tane olabilir. Bitkisel bir yağ olarak kabul edilen Shea Yağı olarak bilinen özü üretmek için kullanılan bu yenilebilir, yağ açısından zengin çekirdeklerdir. Vahşi doğada, Kuruyemişler/Tohumlar, Shea ağaçlarının gelecekteki büyümesi için rüzgar, yağmur, hayvanlar ve insanlar tarafından kullanılmaya devam ediyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.