x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Okaliptüs Yağı Nedir?
21.12.2022

Okaliptüs Yağı Nedir?

Okaliptüs Tarihi

Okaliptüs yaprakları ana besin kaynakları olduğundan, Okaliptüs Ağacı genellikle koala ayılarıyla ilişkilendirilir. Okaliptüsün 700 çeşidinin çoğu ağaç gibi büyürken, diğerleri çalı gibi büyür. Ağaç, dünyadaki konumuna bağlı olarak Fever Tree, Blue Gum Tree ve Stringy Bark Tree gibi çeşitli takma adlarla anılır. Okaliptüs çeşitlerinin çokluğuna rağmen, bazen limon, nane veya odunsu nüanslara sahip olarak tanımlanan taze, gevrek, temiz, tatlı ve kafurlu kokuları gibi ortak özellikleri paylaşırlar. Bununla birlikte, en iyi bilinen ortak özellikleri, bu ağacın uçucu yağlarının yüzyıllardır geleneksel ve doğal bir ilaç olarak yaygın şekilde kullanılmasını sağlayan yapraklarının faydalı iyileştirici özellikleridir. İlk olarak Avustralya'nın Aborjin halkı tarafından "kino" olarak anılan ve çoğu yarayı iyileştirmek için kullanılan okaliptüs yaprakları infüzyon haline getirilmiş vekullanılmıştır.

 

Avustralya, Okaliptüs Yağının menşei ve önde gelen kaynağı olmasına rağmen, Okaliptüs ağacı ve uçucu yağ üretimi Brezilya, Avrupa, Türkiye, Yunanistan, Çin ve Hindistan dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerine yayılmıştır. Çin, Türkiye,Yunanistan, Avrupa ve Ayurveda tıbbında kullanılmıştır. Dünya çapındaki 700 Okaliptüs türünden yaklaşık 500'ü esansiyel bir yağ üretir ve küresel Okaliptüs Yağı üretimi, çoğunlukla "Mavi Sakız" olarak bilinen Eucalyptus globulus türünden yapılır.

 

Okaliptüs Esansiyel Yağı'nın aktif kimyasal bileşenleri, ciltte ve aromaterapide kullanım için ideal olan arındırıcı, temizleyici, zararlı yüzey ve havadaki bakterileri ve temas halinde enfeksiyonları azaltma veya ortadan kaldırma kabiliyeti ile bilinir. Daha birçok faydasının yanı rahatlama hissini artırır, masajla kullanıldığında ferahlık hissi verir, sinir gerginliğini yatıştırır, zihnin arınmasına yardımcı olur. Bu iyileştirici faydalar, diğer değerli özelliklerinin yanı sıra yağın anti-enflamatuar, anti-spazmodik, dekonjestan, deodorant, antiseptik, antibakteriyel ve uyarıcı niteliklerine bağlanabilir.

 Okaliptüs Yağı Nedir?

• Okaliptüs Esansiyel Yağı, ciltte, aromaterapide, yüzey temizleme maddesi ve kumaş tazeleyici olarak kullanım için ideal, arındırıcı, temizleyici, arındırıcı bir yağdır.

 

• Uçucu yağ üretiminde kullanılan 500 civarında okaliptüs çeşidi bulunmaktadır. Bazı çeşitlerin aromada hafif nüansları olmasına rağmen, ortak iyileştirici faydaları ve karakteristik taze, kafurlu bir kokuyu paylaşırlar.

 

• Okaliptüs Yağı yatıştırıcı, uyarıcı ve anti-bakteriyel özellikleri nedeniyle balzamlarda, inhalatörlerde, masaj karışımlarında popüler bir bileşendir.

 

• Okaliptüs Esansiyel Yağları, solunum sistemini destekler ve fiziksel rahatsızlıkları yatıştırır.

 

• Okaliptüs Yağının iyileştirici faydaları, diğer değerli özelliklerinin yanı sıra, anti-enflamatuar, antispazmodik, dekonjestan, deodorant ve antiseptik niteliklerine bağlanabilir.

  

OKALİPTÜS YAĞI NASIL ÇIKARILIR?

Okaliptüs Esansiyel Yağı, taze veya kısmen kurutulmuş Okaliptüs yapraklarından buharla damıtılır. Ağacın büyüdüğü coğrafi koşulların tümü, kimyasal bileşimin yanı sıra yağ verimi üzerinde de etkiye sahiptir. Çevre, mevsim, iklim, su mevcudiyeti, toprak besinleri, UV radyasyonu, bitki gelişim aşaması, genetik varyasyon, bitkinin toplanan kısmı ve kurutma işlemi gibi faktörleri içerir.

Üretilen yağlar berraktır ve botanik türlerine özgü kokulara sahiptir. Yağların ayırt edici aromatik profilleri ayrıca, çevresel faktörlerden çok genetik faktörler tarafından belirlenen, içerdikleri bireysel kimyasal bileşenlerin oranlarına da bağlıdır. O halde tür, yağın kalitesini ve kullanımını belirlemede en etkili faktördür. Bu faktörler birlikte yağın değerini belirler.

 

OKALİPTÜS YAĞININ KULLANIM ALANLARI

Okaliptüs Esansiyel Yağı'nın kullanımları, tıbbi ve kokuludan kozmetiğe kadar çoktur. Birçok formu, ev yapımı ürünler için birkaç öneri vermek gerekirse, yağlar, jeller, losyonlar, sabunlar, şampuanlar ve spreyler içerir.

Aromaterapide kullanılan Okaliptüs Esansiyel Yağı'nın kokusu teneffüs edilir ve beynin duygusal santralindeki koku reseptörleri kokuyu ferahlatıcı olarak işler. Duş alırken elinize konulan bu canlandırıcı yağdan birkaç damla teneffüs edilerek canlılık hissi uyandırılabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.