x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
15.05.2018

Uçucu Yağların Özellikleri

Uçucu Yağların Özellikleri

Uçucu Yağların Özellikleri
  Uçucu yağlar, bitkilerin veya bitkisel drogların: 
 1. Yaprak, 2. Çiçek, 3. Meyve, 4. Kabuk, 5. Kök. kısımlarından       çeşitli yöntemlerle elde edilir. Uçucu yağlar, oda sıcaklığında,     genellikle sıvı, nadiren yarı katı halde olup, oda ısısında uçucu       özelliğe sahiptir ve genellikle kuvvetli kokuludur. 
 
 Uçucu yağlar su buharı ile sürüklenebilen, suda çözünmeyen,   sudan hafif veya nadiren ağır olan ve değişik terpenik yapıdaki   maddeler taşıyan karışımlardır.
 
Uçucu yağlann elde edilişinde "Su Buharı Distilasyon Yöntemi" yaygın olarak kullanılır. Bu yöntemde uçucu yağ taşıyan materyal su ile beraber bir distilasyon kazanına konur ve ısıtılır. Kaynayan sudan meydana gelen su buharı uçucu yağı sürükler, bu karışım bir soğutucudan geçirilir, uçucu yağ sudan ayrılır ve özel toplama kaplarında toplanıp elde edilir. Uçucu yağ elde edilirken yan ürün olarak "Aromatik Sular" elde edilir. Aromotik su, toplama kabında uçucu yağın altında kalan sulu kısımdır. Genellikle, uçucu yağda bulunan ve suda çözünen bazı maddeleri taşır ve kendine has kokudadır (gül suyu, kekik suyu gibi). 
Narenciye meyvelerinin kabuklarındoa bulunan uçucu yağlar "sıkma yöntemi" ile elde edilir. Uçucu yağların ve uçucu yağ taşıyan drogların kullanım ve tüketim alanları çok geniştir. Gıda sanayinde ve diğer birçok sanayi kolları içinde kullanım alanları çok önemli bir yer teşkil etmektedir 
 
• Gıda sanayinde tat ve koku verici olarak baharat şeklinde kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Dünyada kullanım yelpazesi çok geniştir. 
• Terapide, fizyolojik etkileri nedeniyle kullanılmaktadır. 
• İlaç sanayiinde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. 
• Bitki çaylarındo doğal aromo olarak kullanılmaktadır. 
• Şeker sanayinde bol miktarda kullanılmaktadır (Ör; nane şekeri gibi). 
 
Uçucu yağlann "antibakteriyal-antifungal" aktiviteleri en çok bilinenlerdir.
 
Uçucu Yağlar:
 
 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.